24. - 29. 8. 2019 | 9.00 - 18.00 + 386 2 564 2 100

Strokovni program

Strokovni program


Sobota 24.8 | Nedelja 25.8. | Ponedeljek 26.8. | Torek 27.8. | Sreda 28.8. | Četrtek 29.8

Vsak dan:

9.00 – 18.00 / hala B, razstavni prostor Semenarne Ljubljana
Strokovno svetovanje kmetijskih svetovalcev

9.00 – 18.00 / vzorčni nasadi
Vodeni ogledi po sejemskih vrtovih:
– vrt Biotehniške šole Rakičan
– vrt Zeleni dragulji narave (program)
– permakulturno-biodinamični vrt (program)
– slamnata hiška
– in vodenje po sejemski gozdni učni poti

9.00 – 18.00 / vzorčni nasad N1, razstavni prostor Zavoda za gozdove Slovenije (brunarica)
– Obeležitev 25 let javne gozdarske službe v samostojni Sloveniji. Predstavitev informacijskega servisa v javni gozdarski službi (Predstavitev digitalizacije v javni gozdarski službi, možnosti spletnega dostopa do bogate baze podatkov o gozdovih in o gospodarjenju z njimi, predstavitev uporabe spletnih orodij. Predstavitev povezave med sonaravnim gospodarjenjem z gozdovi, bioekonomijo in krožnim gospodarstvom.)
– Tematska predstavitev: Sodelujemo z gozdom, v dobro narave in ljudi – razstava največjih dosežkov in dobrih praks v 25 letih delovanja javne gozdarske službe.
– Gozdna pedagogika in Gozd eksperimentov – učne aktivnosti za mlade in manj mlade obiskovalce sejma – spoznavanje skrivnosti gozda.
– Vodenje po dendrološkem parku na sejmišču (spoznavanje drevesnih vrst, predstavitev njihovih posebnosti in vloge v podnebno spremenljivem okolju v prihodnosti).
Organizatorja: Zavod za gozdove Slovenije in Gozdarski inštitut Slovenije

9.00 – 18.00 / vzorčni nasad N2, razstavni prostor Semenarne Ljubljana
Svetovanja iz področja vrtnarjenja

11.00 – 15.00 / hala D2, razstavni prostor avtohtonih pasem živali
Praktične delavnice izdelave ognjičevega mazila z medom in voskom in izdelave polstenih izdelkov iz domače volne

Sobota, 24. 8. 2019

dan mladih kmetov │ dan oračev

9.00 – 18.00 / hala B, razstavni prostor ČZD Kmečki glas
Predstavitev nove knjige EKOLOŠKO KMETIJSTVO, Poljščine in travinje
Knjiga bo naprodaj po znižani, sejemski ceni
Organizator: ČZD Kmečki glas

9.00 – 18.00 / hala C, Agrina kuhinja
Pripravljanje jedi iz ajde in ovsa in predstavitev nove, dopolnjene dvojezične knjige AJDA / BUCKWHEAT (2018) ter dvojezične knjige OVES / OATS (maj 2019), ki bo naprodaj po 20-odstotno znižani, sejemski ceni
Organizatorja: IC Piramida Maribor in ČZD Kmečki glas

10.00 – 11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.00 / maneža
Otvoritev 57. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA z nastopom Kobilarne Lipica

10.00 – 13.00 / dvorana 4
Šahovski turnir za mlade za pokal Pomurskega sejma
Organizator: Šahovsko društvo Gornja Radgona

10.00 – 11.30 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Kako kompostirati? / Aljaž Plankl
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

11.30 – 12.30 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

12.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Degustacija ribjih jedi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

12.00 – 13.30 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Sonaravno vrtnarjenje brez prekopavanja / Robi Špiler in Tjaša Štruc
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

12.30 – 13.30 / maneža
Odprtje govedorejske razstave z revijo razstavljenih živali s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

13.30 – 14.00 / maneža
Plesanje maskot razstavljavcev
Organizator: Pomurski sejem

14.00 – 15.30 / maneža
Tekmovanje v plesanju polke
Organizatorji: ČZD Kmečki glas, TV IDEA – Kanal 10 in Pomurski sejem
prijavnica

14.30 – 16.00 / dvorana 5
Okrogla miza: Ali lahko ima lepo oblečen kmet večji ugled
Organizatorja: Ekoci – Eko civilna iniciativa Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine
Vabilo

15.00 – 16.30 / dvorana 1
Posvet: Znanost v praksi
Srečanje raziskovalnih, izobraževalnih in drugih strokovnih institucij ter uporabnikov znanja na področju kmetijstva, gozdarstva in prehrane
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.30 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Praktični triki in nasveti za uspešno vrtnarjenje / Tjaša Štruc, Robi Špiler in Aljaž Plankl
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

16.00 / maneža
Razglasitev rezultatov in podelitev pokalov regijskega tekmovanja oračev za pokal Pomurskega sejma

17.00 – 18.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

18.00 – 24.00 / Gornja Radgona, Trg svobode v središču mesta
Radgonska noč

Nedelja, 25. 8. 2019

dan čebelarjev │dan gozdarjev in gozda │ dan podeželske mladine│dan kmetijske tehnike | dan rejcev avtohtonih pasem domačih živali

9.00 – 18.00 / prireditveni prostor pred upravo sejma
Tržnica mladih kmetov
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine

9.00 – 10.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Klepet ministrice z obiskovalci, ob kavi in dobrotah kmetijskih šol

9.00 – 18.00 / hala B, razstavni prostor ČZD Kmečki glas
Predstavitev nove knjige EKOLOŠKO KMETIJSTVO, Poljščine in travinje
Knjiga bo naprodaj po znižani, sejemski ceni
Organizator: ČZD Kmečki glas

9.00 – 10.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

10.00 – 11.00 / dvorana 1
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj ocenjevanja medu z mednarodno udeležbo

10.00 – 11.30 / dvorana 5
Posvet: Od preciznega k pametnemu kmetijstvu
Program posveta:
10.00 – 10.45
– Izzivi, ki jih prinaša pametno kmetijstvo / dr. Miran Lakota, FKBV
– Primeri uporabe dronov v slovenskem kmetijstvu / Sergej Krajnc
– Robotika v slovenskem kmetijstvu / Jurij Rakun, FKBV
10.45 – 11.10 Razprava
11.10 – 11.30 Demonstracija na vzorčnih površinah
Organizatorja: Zveza slovenske podeželske mladine in Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede, Katedra za biosistemsko inženirstvo
Vabilo

10.00 – 11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.00 / demonstracijski prostor
21. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov
Organizatorja: Zavod za gozdove Slovenije in Pomurski sejem

10.00 – 11.00 / maneža
Vodenje teličkov
Organizatorja: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Pomurski sejem

10.00 – 17.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Razstava semen z izmenjavo semen (ob 16.00)
Organizatorji: CAAP Maribor, Iniciativa podružnica in AMARANT

10.30 – 13.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Samooskrbnost in biodiverziteta kot pogoj za suverenost / Fanči Perdih, Sanja Lončar
Organizatorji: CAAP Maribor, Iniciativa podružnica in AMARANT
program

11.00 – 12.00 / dvorana 4
Posvet: Skupna kmetijska politika po letu 2021
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.00 – 12.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Kako skrbimo za gozdove – s katerimi izzivi se soočamo?
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.00 – 12.00 / maneža
Revija slovenskih avtohtonih pasem s strokovnim komentarjem in podelitev priznanj rejcem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

11.15 – 13.00 / dvorana 2
Strokovna razprava: Sodobne tehnologije kot pomoč čebelarju
Program:
– Pomen tehtnic za uspešno čebelarjenje
– Tehtnice in napovedovanje čebeljih paš
– Predstavitev delovanja sodobne tehtnice
– Predstavitveni video o tehtnicah
– Predstavitveni video – tehnološka tema npr. Označevanje matice
– Uporaba sodobnih tehnologij v izobraževanju
Organizator: Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu

12.00 – 13.30 / dvorana 1
Predavanje: Problem vožnje v naravnem okolju
Organizator: Zveza lastnikov gozdov Slovenije

12.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Degustacija ribjih jedi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

12.00 – 13.30 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

13.30 – 14.30 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

13.30 – 14.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Preživetje v prihodnosti in semena
Organizatorji: CAAP Maribor, Iniciativa podružnica in AMARANT

14.00 – 15.30 / dvorana 2
Posvet: Javna gozdarska služba jutri?
Posvet o vsebini, nalogah in izzivih javne gozdarske službe v prihodnosti. Namenjen je lastnikom gozdov in širši strokovni javnosti.
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije v sodelovanju z Gozdarskim inštitutom Slovenije

14.00 – 15.30 / dvorana 5
Strokovna razprava: Digitalizacija v kmetijstvu – proces prehoda in prednosti uporabe tehnološko naprednih rešitev Sledat za kmetije
Program:
– proces prehoda beleženja kmetijskih evidenc iz papirja v digitalno obliko
– predstavitev prednosti digitalizacije v kmetijstvu
– predstavitev sistema Sledat Fullfarm za sprotno beleženje kmetijskih evidenc na polju in v hlevu, priprava podatkov za subvencije (avtomatični izpis KOPOP obrazcev); moduli Poljedelstvo, Živinoreja, Travinje, Hmeljarstvo, Perutninarstvo, Čebelarstvo, Strojne usluge in še več
– predstavitev sledenja tropa živali na paši s Sledat GPS ovratnico in spletno ter mobilno aplikacijo Sledat, evidenca paše, ugotovitev pašnega vzorca živali, SMS opozarjanje ob prečkanju virtualne ograje ali približevanju določenih območji
– predstavitev spremljanja in nadzor temperaturnega stresa pri govedu in drugih živali ter preprečitev negativnih posledic pri vzreji s pametnimi mobilnimi senzorji Sledat MVT THI Wi-Fi in spletno ter mobilno aplikacijo
– predstavitev spremljanje traktorja in delovnih strojev s telematsko sledilno napravo in sistemom Sledat; pregled opravljene poti, evidenca obratovalnih ur, rešitev v primeru kraje vozila
– predstavitev SOS tipke na mobilni aplikaciji Sledat za učinkovitejšo varnost kmeta pri delu na terenu
– razprava in vprašanja
Predavateljica: Nina Spruk, Uscom d.o.o.
Organizator: Uscom d.o.o., Tehnološko napredne rešitve Sledat

14.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Vzpodbujanje dopolnilnih dejavnosti na kmetijah – učinkoviti ukrepi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

14.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja penečih vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019 z Meto Frangež, Vinsko kraljico Slovenije 2019

14.00 / hipodrom Ljutomer
Velike kasaške dirke za nagrado Pomurskega sejma

14.15 – 14.45 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predstavitev digitalnih ljudskih semenskih bank / Andreja Kuhar, Bojan Blažica
Organizatorji: CAAP Maribor, Iniciativa podružnica in AMARANT

15.00 – 16.00 / dvorana 1
Odprta razprava: Slovenska čebelarska akademija – domače znanje na zemljevidu sveta
Organizator: Kmetijski inštitut Slovenije, Slovenska čebelarska akademija

15.00 – 16.00 / dvorana 3
Konstitutivna seja Sveta za hribovske kmetije
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.00 / maneža
FENDT tekmovanje v vlečenju vrvi za najmočnejše slovenske fante
Organizatorji: Pomurski sejem in Interexport, medijski pokrovitelj ČZD Kmečki glas
prijavnica

16.00 – 17.00 / dvorana 2
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj 39. mednarodnega ocenjevanja kmetijske mehanizacije in opreme

16.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja avtohtonih sort z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

17.00 / maneža
Podelitev priznanj in nagrad 21. državnega sekaškega tekmovanja lastnikov gozdov

Ponedeljek, 26. 8. 2019

dan govedorejcev │dan živilcev │dan veterinarjev

9.00 – 11.00 / dvorana 4
Zaključna delavnica: opolnoMOČEN KMET
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine
Vabilo

9.00 – 10.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Klepet ministrice z obiskovalci, ob kavi in dobrotah kmetijskih šol

9.00 – 10.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

9.30 – 10.30 / dvorana 2
Posvet: Certificiranje senenega mesa
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

10.00 – 13.00 / dvorana 1
Veterinarski posvet
Organizatorji: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Veterinarska zbornica in Veterinarska fakulteta

10.00 – 11.00 / dvorana 3
Posvet: Pomen poznavanja in zaznavanja različnih označb na živilih za potrošnike
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin

10.00 – 14.00 / dvorana 5
Delavnica: Naravna gradnja in bivanje z lesom
Organizator: Razvojna agencija Sinergija
Program 

10.00 – 11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.00 – 12.30 / maneža
Ocenjevanje razstavljene goveje živine in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

10.30 – 11.30 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Naravne barve in premazi / Tone Pugelj
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

11.00 – 13.00 / dvorana 2
Strokovni posvet ob dnevu gastronomije: Slovensko kmetijstvo in gastronomija
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS, Delovna skupina Slovenija – Evropska regija gastronomije 2021
Vabilo

11.00 – 12.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Pravica potrošnikov do varne-kakovostne hrane, do informacij o živilih in možnosti izbire
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

12.00 – 14.00 / dvorana 4
Posvet: Raba satelitskih posnetkov v kmetijstvu  -priložnosti in spremembe
Organizatorja: Predstavništvo Evropske komisiji v Sloveniji in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS
Vabilo

12.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Degustacija ribjih jedi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

12.00 / Vinski hram
Slepa degustacija vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

12.00 / pri hali D
Odkritje spominskega obeležja dr. Alojza Slaviča

13.00 – 14.30 / dvorana 2
Okrogla miza: Nepoštene prakse v verigi preskrbe s hrano v luči izvajanja Zakona o kmetijstvu
Organizatorja: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS in Javna agencija RS za varstvo konkurence

13.00 – 14.30 / maneža
Podelitev priznanj govedorejcem

13.00 – 14.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Uporaba industrijskih rastlin v gradnji nekoč in danes / Stojan Habjanič
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

13.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

14.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Trženje ekoloških živil in izzivi za sistemsko izboljšanje prehrane v javnih zavodih
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

14.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vinskih posebnežev z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019 z Meto Frangež, Vinsko kraljico Slovenije 2019

14.30 – 16.00 / maneža
Delavnica »neVARNO z rejnimi živalmi« – prikaz varnega rokovanja z živino
Program:
– Predstavitev problematike in statistika nesreč z rejnimi živalmi / Lana Fortuna, Jan Mehak
– Delo s prašiči in biovarnost / Jan Mehak
– Delo z govedom in prikaz vodenja goveda / Lana Fortuna
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine
Program

14.30 –16.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Toplotna izolacija stare cimprane hiše s slamo omočeno v ilovico / Stojan Habjanič
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

15.00 / dvorana 1
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj mednarodnih ocenjevanj v okviru 57. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA:
– 23. mednarodnega ocenjevanja sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod
– 33. mednarodnega ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov
– 40. mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov

15.00 – 16.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.30 / dvorana 4
Okrogla miza: Ekološko kmetijstvo
Organizator: ČZD Kmečki glas

16.00 – 17.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

16.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vin iz vinorodne dežele Podravje z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

17.00 – 18.00 / maneža
Predstavitev volovske vprege
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

17.00 / Zdraviliški park Radenci
10. Salon Traminec

Torek, 27. 8. 2019

Dan Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije │dan turističnih kmetij │ dan vinogradnikov in vinarjev │dan konjerejcev │dan ljutomerskega kasača│dan sadjarjev│dan sommelierjev │dan Madžarske

9.00 – 10.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Klepet ministrice z obiskovalci, ob kavi in dobrotah kmetijskih šol

9.00 – 11.00 / maneža
Revija gostujočih konj pasem ljutomerski kasač, posavec, haflinger in slovenski hladnokrvec
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

9.30 – 10.30 / dvorana 2
Posvet: Kaj v vinarskem sektorju imamo in česa še nimamo?
Slovensko vinogradništvo in vinarstvo ter pomembni dejavniki razvoja panoge v novem programskem obdobju
Organizator: Vinska družba Slovenije d.o.o.

9.30 – 11.00 / dvorana 4
Posvet: Bosanski planinski konj
Organizator: Mednarodno združenje rejcev bosanskih planinskih konj

9.30 – 11.00 / dvorana 5
Madžarsko-slovenski poslovni forum: Inteligentne odločitve v agronomiji
Predstavitev vloge CED Omrežja za razvoj gospodarstva Srednje Evrope, neprofitna d.o.o. v slovensko madžarskem gospodarstvu. Sledilo bo B2B srečanje v soorganizaciji z Mariborsko razvojno agencijo.
Organizator: CED Omrežje za razvoj gospodarstva Srednje Evrope, neprofitna d.o.o.
Program in vabilo

9.30 – 11.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Poletna rez sadnega drevja / Jani Gačnik
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

10.00 – 13.00 / dvorana 1
Srečanje ob dnevu KGZS, podelitev priznanj “S kmetije za vas” in druženje
Organizatorji: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, ČZD Kmečki glas in Finance

10.00 – 11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.30 – 11.30 / Vinski hram
Srečanje Evropskega reda vitezov vina, Konzulata za Slovenijo

11.00 – 14.00 / dvorana 2 (Seja je odprta za javnost)
Seja Odbora Državnega zbora RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano s točko Digitalizacija v kmetijstvu – pametne rešitve za kmetijstvo prihodnosti

11.00 – 16.00 / dvorana 5
Mednarodno kooperacijsko srečanje MEET4BUSINESS AGRA 2019
Organizatorji: Mariborska razvojna agencija / Enterprise Europe Network in Pomurski sejem

11.00 – 12.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Kako povezati gostinstvo, gastronomijo, turizem in kmetijstvo – priložnosti in rešitve
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.00 – 12.45 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem in podelitev priznanj rejcem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

11.30 – 14.00 / dvorana 4
Sadjarski posvet 2019
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Sekcija za sadjarstvo

11.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

11.30 – 12.30 / Vinski hram
Srečanje sommelierjev in vodena pokušnja tramincev iz ocenjevanja International Tramin Challenge

11.30 – 13.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Cepljenje sadnega drevja / Jani Gačnik
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

12.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Degustacija ribjih jedi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

12.30 – 14.00 / dvorana 3
Okrogla miza: Stanje v vinogradništvu pred trgatvijo s pogledi naprej
Organizator: Zveza društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije – VINIS

13.00 – 13.30 / Vinski hram
Srečanje Združenja slovenskega reda vitezov vina in vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

13.00 – 14.00 / maneža
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru v sodelovanju z Jahalnim klubom Kasco Svečina

13.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

14.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Vloga in pomen žensk na podeželju – izzivi v prihodnje
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

14.00 – 14.30 / Vinski hram
Predstavitev in pokušnja vin iz ekološko pridelanega grozdja z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

14.30 – 16.00 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

15.00 – 16.30 / dvorana 1
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj 45. odprtega državnega ocenjevanja vin, 9. odprtega državnega ocenjevanja BIO vin Vino Slovenija Gornja Radgona in 1. ocenjevanja tramincev ITC – International Traminer Challenge

15.00 – 16.00 / dvorana 2
Posvet kmečkih žena: Vključevanje v organizirano delovanje in položaj žensk na podeželju
Organizator: Zveza kmetic Slovenije

15.00 – 16.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 16.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Trajnostno gozdarstvo v Sloveniji: načela in izzivi / mag. Andrej Breznikar
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

16.00 – 18.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

Sreda, 28. 8. 2019

dan slovenskih zadružnikov │ dan prašičerejcev │dan rejcev drobnice │ dan kmetijsko-živilskega šolstva │dan zamejskih Slovencev │ dan Eko civilne iniciative Ekoci

9.00 – 10.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Klepet ministrice z obiskovalci, ob kavi in dobrotah kmetijskih šol

9.00 – 10.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

9.30 – 10.00 / dvorana 3
Predstavitev poslanstva Fundacije – Ustanove dr. Antona Trstenjaka in predstavitev aktualnih razpisov sofinanciranja namenjenih razvoju prostora med Muro in Dravo
Organizator: Fundacija – Ustanova dr. Antona Trstenjaka

10.00 – 13.00 / dvorana 1
Podelitev priznanj Zadružne zveze Slovenije
Organizator: Zadružna zveza Slovenije

10.00 – 11.00 / dvorana 2
Posvet: Izboljšanje položajev kmetov v verigah vrednosti
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.00 – 11.15 / dvorana 3
Okrogla miza: Kaj pomenijo vodotoki za kmetijsko rabo?
Organizator: Fundacija – Ustanova dr. Antona Trstenjaka v sodelovanju z Ustanovo dr. Šiftarjeva fundacija
Vabilo

10.00 – 12.30 / dvorana 5
Okrogla miza ob dnevu prašičerejcev
Okrogli mizi sledi podelitev priznanj najboljšim rejam
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije v sodelovanju s Slovensko zvezo prašičerejcev

10.00 – 11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

10.00 – 12.00 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

10.00 – 11.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Ohranitvena obdelava tal –primer iz slovenske kmetije / Branko Majerič
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

11.00 – 13.00 / dvorana 4
Pogovor ob dnevu rejcev drobnice:
– Organiziran odkup drobnice / Roman Savšek
– Vstop sektorja drobnice v shemo Izbrana kakovost / mag. Marjeta Ženko
Organizatorja: Zveza društev rejcev drobnice Slovenije in revija Drobnica, Kmetijska založba

11.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Srečanje AGRASLOMAK – srečanje zamejskih kmetijskih organizacij iz Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.00 – 12.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: 100 let Univerze v Ljubljani – njena vloga izobraževanja in prenosa znanja v slovensko agroživilstvo
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

11.30 – 13.00 / dvorana 2
Posvet: Hrana, voda in energija v luči podnebnih sprememb
Predstavitev mednarodnih projektov – Compose, Fertinnowa in DriDanube:
– COMPOSE – Rural Communities engaged with positive energy, MED Program (2016-2019). Prehranska in energetska varnost v Mediteranski regiji in v Sloveniji / prof. Lučka Kajfež Bogataj, UL BF, mag. Stanka Klemenčič-Kosi, KGZS-Zavod Maribor
– Fertinnowa – Transfer of INNOvative techniques for sustainable WAter use in FERtigated crops, Horizon 2020. Izkušnje na področju uporabe sodobnih tehnologij za učinkovito rabo vode za namakanja in fertigacijo / Biserka Donik Purgaj, KGZS-Zavod Maribor
– DriDanube (Drought Risk in Danube region), program Podonavje (2016 – 2019), vodilni partner ARSO, Slovenija, KGZS-Zavod Maribor sestavlja regionalno poročevalsko mrežo. Sušni uporabniški servis (DUS) in poročevalci nacionalne mreže poročevalcev o suši / dr. Andreja Sušnik, ARSO, LJ, Simona Hauptman, KGZS Zavod Maribor
Organizator: KGZS Zavod Maribor
Program posveta

11.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

12.00 – 15.00 / dvorana 3
Srečanje partnerjev SRIP HRANA
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

12.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Degustacija ribjih jedi
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

12.00 – 13.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

12.00 – 13.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje in demonstracija: Kako gojiti gobe? / Primož Turnšek
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

13.00 – 14.30 / dvorana 1
Posvet: Spodbujanje zdrave reje piščancev
Organizator: Lek veterina v sodelovanju s Perutninsko zadrugo Ptuj

13.30 – 15.30 / dvorana 2
Ekosocialni forum: Mladi v Sloveniji razvijajo zadružno podjetništvo – okrogla miza o primerih dobrih praks
Organizatorji: Ekosocialni forum Slovenije, Center alternativne in avtonomne produkcije, Zveza slovenske podeželske mladine, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije in International Cooperative Alliance

13.30 – 16.30 / dvorana 4
Srečanje rejcev krškopoljskih prašičev: Krškopoljski prašič prva izbira gosta v gostilni
Organizatorja: Društvo rejcev krškopoljskih prašičev in KGZS-Zavod Novo mesto

13.30 – 15.00 / dvorana 5
Okrogla miza: Slovensko zemljo slovenskim družinskim kmetijam
Organizatorja: Sindikat kmetov Slovenije

13.30 / demonstracijski prostor
Demonstracija varnega dela z motorno žago
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije

14.00 – 14.30 / maneža
Predstavitev pasem ovc in koz, ki jih redimo v Sloveniji, s strokovnim komentarjem
Organizator: Zveza društev rejcev drobnice Slovenije

14.00 – 15.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Okrogla miza: Možnosti skupnega delovanja različnih resorjev na razvoj slovenskega podeželja
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

14.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vin iz vinorodne dežele Posavje z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019 z Meto Frangež, Vinsko kraljico Slovenije 2019

14.30 – 15.00 / maneža
Prikaz striženja ovc (Alojz Novak) in rokovanja z drobnico
Organizator: Zveza društev rejcev drobnice Slovenije

15.00 – 16.30 / dvorana 1
Posvet: Zdravljenje z naravo – priložnost za večji prihodek na kmetiji in zdravstveni turizem
Organizatorji: Ekoci – Eko civilna iniciativa Slovenije, Posestvo Vidov brejg in Pomurski sejem
Vabilo

15.00 – 16.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Predstavitev rešitev in projektov s področja digitalizacije in novih tehnologij
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS

15.00 – 15.30 / maneža
Podelitev priznanj MKGP za najboljše reje drobnice v letu 2019

15.00 – 16.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Kung fu motika – pravilna uporaba ročnega orodja / Tomislav Gjerkeš
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

15.30 – 16.00 / maneža
Predstavitev pastirskih psov slovenske avtohtone pasme kraški ovčar in podelitev priznanj lastnikom
Organizator: Klub kraških ovčarjev Slovenije v sodelovanju z Zvezo društev rejcev drobnice Slovenije

16.00 – 17.00 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

16.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vin iz vinorodne dežele Primorje z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

17.00 – 18.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

Četrtek, 29. 8. 2019

dan avstrijske Štajerske │ dan ekološkega kmetijstva │ dan pridelovalcev zelenjave │dan semenarjev │dan sejemskih vrtov │ dan traktorjev Steyr

9.00 – 10.00 / hala A, razstavni prostor MKGP
Klepet ministrice z obiskovalci, ob kavi in dobrotah kmetijskih šol

9.00 – 18.00 / hala B, razstavni prostor ČZD Kmečki glas
Predstavitev nove knjige EKOLOŠKO KMETIJSTVO, Poljščine in travinje
Knjiga bo naprodaj po znižani, sejemski ceni
Organizator: ČZD Kmečki glas

9.00 – 10.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

10.00 – 12.00 / dvorana 2
Posvet ekoloških kmetov: Biodiverziteta kulturnih rastlin in novi poslovni izzivi v ekološki pridelavi
– Slovenska pridelava ekoloških semen – možnosti pridelave, ponudba in odkup
– Svilogojstvo in morikultura – zgodovinsko ozadje in potencial ponovne vzpostavitve svilogojstva v Sloveniji, vzgoja in oskrba murvinih dreves, demonstracijska predstavitev reje sviloprejk / dr. Rebeka Lucijana Berčič (področje Veterina), dr. Andreja Urbanek Krajnc (področje Botanika), Janez Škalič (rejec)
Po posvetu se srečanje nadaljuje na vrtu ob enolončnici in sajenju murve.
Organizatorji: Amarant, ekološka semenska pridelava Fanči Perdih s.p., Zveza društev ekoloških kmetov Slovenije in Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze Maribor
Vabilo na posvet
program

10.00 – 13.00 / dvorana 1
Posvet o javnem naročanju in aktualnih prehranskih temah
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

10.00 – 11.00 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

10.00 –11.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Vpliv sodobnega načina življenja na zdravje: Kaj se nam je izmuznilo in zakaj?
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

11.00 – 13.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

11.30 – 12.30 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Predavanje: Človeški endokanabinoidni sistem – kako deluje in zakaj je pomemben? / dr. Tanja Bagar
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

12.00 – 14.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Simpozij o agrobiodiverziteti kulturnih rastlin
Amarantova enolončnica, zasaditev murve in demonstracijska predstavitev sviloprejk
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

13.00 / zunanji prostor pred upravo sejma
10. srečanje starodobnih traktorjev Steyr
Organizator: Klub za ohranjanje tehnične kulturne dediščine in razvoj podeželja Steyr – Kog

13.00 – 15.00 / maneža
Revija razstavljene govedi s strokovnim komentarjem in predstavitev volovske vprege
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

14.00 / dvorana 5
Srečanje ob 51. dnevu avstrijske Štajerske – srečanje regij Slovenske Gorice in jugovzhodne avstrijske Štajerske
Organizator: Okrajno glavarstvo Jugovzhodne Štajerske v sodelovanju z regijo Slovenske Gorice, regijo Jugovzhodne avstrijske Štajerske ter Pomurskim sejmom
Vabilo

14.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vin rdečih sort z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019 z Meto Frangež, Vinsko kraljico Slovenije 2019

14.00 – 15.00 / Vzorčni nasad N4, pri ekološki hiški
Delavnica: Kaj lahko sami storimo za zdravje: konoplja kot pomočnik v podivjanem svetu / dr. Tanja Bagar
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

15.00 – 16.00 / maneža
Revija razstavljenih konj s strokovnim komentarjem
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko

16.00 / Vinski hram
Vodena pokušnja vin belih sort z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2019

Več informacij: mag. Vesna Dajčman, 02/564 2118, vesna@pomurski-sejem.si

Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa.